Informace k onemocnění salmonelózou žáků ZŠ Týniště nad Orlicí a Albrechtice nad Orlicí

 

Informace k onemocnění salmonelózou u žáků ZŠ Týniště nad Orlicí a Albrechtice nad Orlicí

 

Aktuálně evidujeme 58 potvrzených případů onemocnění salmonelózou žáků Základní školy v Týništi nad Orlicí a v Albrechticích nad Orlicí včetně dvou osob z řad personálu kuchyně.

 

Společným znakem u všech postižených je konzumace těstovinového salátu s kuřecím masem, který byl podáván k obědu ve školní jídelně (v pátek 8. září). Zdravotní potíže se u nemocných začaly objevovat během jednoho až tří dnů po jeho konzumaci a projevovaly se průjmem, zvracením, bolestmi břicha a zvýšenou teplotou.

 

V základní škole bylo provedeno epidemiologické šetření, byl nařízen úklid, dezinfekce prostor, personál kuchyně byl odeslán k lékařskému vyšetření, v obou případech pozitivního záchytu salmonelly byly kuchařky vyřazeny z práce. Ve školní jídelně byla provedena zároveň také kontrola pracovníky oddělení hygieny dětí a mladistvých, při které bylo zjištěno několik závad, např. ve skladování potravin.

 

Na základě výzvy KHS a medializace případu může ještě stále docházet k navyšování evidovaného počtu postižených, kteří při prvních obtížích nenavštívili svého lékaře, ale v žádném případě to neznamená, že by se infekce šířila dále a objevovali se v této souvislosti nově nemocní. Jednalo se o jednorázovou záležitost, kdy se lidé nakazili, infekce u nich proběhla a v současné době již nemají zdravotní potíže.

 

Za KHS

Bc. Veronika Krejčí

26. září 2017